© Championship Cup Series and American SportBike Racing Association LLC, all rights reserved.


Wrenchead.com
National Road Race Series
sanctioned by Formula USA

Willow Springs Raceway

Round 2 of 6 - Results

April 30, 2000


UNLIMITED SUPERBIKE LEG #1

1. Lee Acree, Jamestown, NC, Suzuki 750 
2. Damon Buckmaster, Chino Hills, CA, Suzuki 750 
3. Grant Lopez, Wimberley, TX, Suzuki 750 
4. Bryan Kovarick, Santa Barbara, CA, Yamaha 1000 
5. Michael Barnes, Boca Raton, FL, Kawasaki 900 
6. Curtis Adams, Whittier, CA, Yamaha 1000 
7. Larry Pegram, Baltimore, OH, Ducati 996 
8. Jimmy Moore, Engene, OR, Suzuki 750 
9. Jamie Bowman, Boynton Beach, FL, Suzuki 750 
10. Tim Bemisderfer, Greencastle, PA, Yamaha 1000 
11. Mike Sullivan, Centralia, WA, Kawasaki 900 
12. Joseph Prussiano, Houston, TX, Yamaha 1000 
13. Vincent Haskovec, Van Nuys, CA, Suzuki 750 
14. Ty Howard, Mineral Wells, TX, Kawasaki 900 
15. Phil Giles, Nottingham, England, Suzuki 750 
16. Doug Polen, Denton, TX, Ducati 996 
17. Francis Martin, Rock Forest, Quebec, Canada, Kawasaki 750 
18. Brian Parriott, Calistoga, CA, Yamaha 1000 
19. William Bush, Phoenix, AZ, Yamaha 1000 
20. Clinton Whitehouse, Bakersfield, CA, Yamaha 1000 
21. John Jacobi, Noblesville, IN, Suzuki 750 
22. Jack Pfeifer, Las Vegas, NV, Suzuki 750 
23. Stephen Hewitt, North Hollywood, CA, Yamaha 1000 
24. Neil Jenkins, Kitchener, Ontario, Canada, Kawasaki 750 
25. Jeff Williams, Harrowsmith, Ontario, Canada, Kawasaki 900 
26. Mark Ledesma, Tempe, AZ, Kawasaki 900 
27. Daigoro Suzuki, Brea, CA, Suzuki 750 
28. Derek King, Folly Beach, SC, Suzuki 750 
29. Charles Chouinard, Salem, NH, Yamaha 1000 
30. John Dugan, Washougal, WA, Suzuki 750 
31. Christopher Taylor, Oxnard, CA, Yamaha 1000 
32. Tyler Paulson, Trabuco Canyon, AZ, Kawasaki 900 
33. Ryan Burke, Brighton, CO, Suzuki 750 
34. Thomas Baker, Fresno, CA, Honda 929 
35. Matthew Sneed, San Jose, CA, Suzuki 750 
36. Doug Coleman, Camarillo, CA, Ducati 996 
37. Sam Solomon, Portland, OR, Yamaha 1000 
38. Michael Ciccotto, Sebastian, FL, Suzuki 750 
39. Keith Hoogstad, Lizella, GA, Yamaha 1000 
40. Ashley McKean, Santa Clarita, CA, Kawasaki 750 
41. Clark Dodson, Salt Lake City, UT, Suzuki 1000 
42. Eric Haugo, Flagstaff, AZ, Suzuki 750 
43. Robb Martin, Prescott, AZ, Suzuki 750 
44. Roger Hayden, Owensboro, KY, Suzuki 750 
45. Mark Junge, Union Grove, WI, Kawasaki 900 
46. Gabriel Henning, Apopka, FL, Yamaha 1000 
47. Mark Chadwick, Simi Valley, CA, Suzuki 750 
48. Shawn Higbee, Waterford, WI, Suzuki 750 
49. Keith Wilson, Atlanta, GA, Suzuki 750 
50. Mauro Cereda, Miami Beach, FL, Suzuki 750 
51. Stoney Landers, Glendale, CA, Kawasaki  
52. Karl Lowery, Riverside, CA, Yamaha 1000 
time of race: 15:30
margin of victory: 0.097 seconds
fastest lap: 1:23.069 by Lee Acree on lap 3

UNLIMITED SUPERBIKE LEG #2 FINAL

1. Lee Acree, Jamestown, NC, Suzuki 750 
2. Grant Lopez, Wimberley, TX, Suzuki 750 
3. Vincent Haskovec, Van Nuys, CA, Suzuki 750 
4. Jamie Bowman, Boynton Beach, FL, Suzuki 750 
5. Jimmy Moore, Engene, OR, Suzuki 750 
6. Larry Pegram, Baltimore, OH, Ducati 996 
7. Joseph Prussiano, Houston, TX, Yamaha 1000 
8. Mike Sullivan, Centralia, WA, Kawasaki 900 
9. Tim Bemisderfer, Greencastle, PA, Yamaha 1000 
10. Francis Martin, Rock Forest, Quebec, Canada, Kawasaki 750 
11. Shawn Higbee, Waterford, WI, Suzuki 750 
12. Jack Pfeifer, Las Vegas, NV, Suzuki 750 
13. Ty Howard, Mineral Wells, TX, Kawasaki 900 
14. Phil Giles, Nottingham, England, Suzuki 750 
15. Roger Hayden, Owensboro, KY, Suzuki 750 
16. Mark Junge, Union Grove, WI, Kawasaki 900 
17. Neil Jenkins, Kitchener, Ontario, Canada, Kawasaki 750 
18. Jeff Williams, Harrowsmith, Ontario, Canada, Kawasaki 900 
19. Clinton Whitehouse, Bakersfield, CA, Yamaha 1000 
20. Daigoro Suzuki, Brea, CA, Suzuki 750 
21. Stephen Hewitt, North Hollywood, CA, Yamaha 1000 
22. Michael Ciccotto, Sebastian, FL, Suzuki 750 
23. Mark Ledesma, Tempe, AZ, Kawasaki 900 
24. Derek King, Folly Beach, SC, Suzuki 750 
25. Charles Chouinard, Salem, NH, Yamaha 1000 
26. William Bush, Phoenix, AZ, Yamaha 1000 
27. John Dugan, Washougal, WA, Suzuki 750 
28. Sam Solomon, Portland, OR, Yamaha 1000 
29. Keith Hoogstad, Lizella, GA, Yamaha 1000 
30. Ashley McKean, Santa Clarita, CA, Kawasaki 750 
31. Thomas Baker, Fresno, CA, Honda 929 
32. Damon Buckmaster, Chino Hills, CA, Suzuki 750 
33. Doug Coleman, Camarillo, CA, Ducati 996 
34. Tyler Paulson, Trabuco Canyon, AZ, Kawasaki 900 
35. Robb Martin, Prescott, AZ, Suzuki 750 
36. Eric Haugo, Flagstaff, AZ, Suzuki 750 
37. Matthew Sneed, San Jose, CA, Suzuki 750 
38. Christopher Taylor, Oxnard, CA, Yamaha 1000 
39. Doug Polen, Denton, TX, Ducati 996 
40. John Jacobi, Noblesville, IN, Suzuki 750 
41. Clark Dodson, Salt Lake City, UT, Suzuki 1000 
42. Michael Barnes, Boca Raton, FL, Kawasaki 900 
43. Curtis Adams, Whittier, CA, Yamaha 1000 
44. Bryan Kovarick, Santa Barbara, CA, Yamaha 1000
time of race: 16:49
margin of victory: 0.131 seconds
fastest lap: 1:22.873 by Vincent Haskovec on lap 4

SPORTBIKE

1. Damon Buckmaster, Chino Hills, CA, Suzuki 600 
2. Lee Acree, Jamestown, NC, Suzuki 600 
3. Brian Parriott, Calistoga, CA, Honda 600 
4. Richard Alexander, Carmel, NY, Yamaha 600 
5. Bryce Gross, Reseda, CA, Yamaha 600 
6. Vaclav Haskovec, Van Nuys, CA, Suzuki 600 
7. Owen Weichel, Toronto, Ontario, Canada, Honda 600 
8. Roger Hayden, Owensboro, KY, Suzuki 600 
9. Joseph Prussiano, Houston, TX, Yamaha 600 
10. Karl Lowery, Riverside, CA, Yamaha 600 
11. Jeremy Toye, San Diego, CA, Yamaha 600 
12. Tony Meiring, Tracy, CA, Honda 600 
13. Marc Palazzo, Santa Monica, CA, Yamaha 600 
14. Ty Howard, Mineral Wells, TX, Kawasaki 600 
15. Phil Herrin, Glendale, CA, Yamaha 600 
16. Ryan Landers, Weatherford, TX, Suzuki 600 
17. Frank Aragaki, San Diego, CA, Honda 600 
18. Stoney Landers, Glendale, CA, Kawasaki 600 
19. Mark Junge, Union Grove, WI, Yamaha 600 
20. Michael Ciccotto, Sebastian, FL, Buell 1200 
21. Alan Schmidt, Clearwater, BC, Canada, Yamaha 600 
22. Neil Jenkins, Kitchener, Ontario, Canada, Kawasaki 600 
23. Adam Coco, Garland, TX, Honda 600
24. Jason Catching, Fresno, CA, Yamaha 600 
25. Daniel Dietrich, Studio City, CA, Yamaha 600 
26. Sam Carnibucci, La Mesa, CA, Yamaha 600 
27. Clinton Brotz, Sheboygan, WI, Yamaha 600 
28. John Dugan, Washougal, WA, Yamaha 600 
29. Mark McCormick, Casselberry, FL, Yamaha 600 
30. Steve Laszko, Fallbrook, CA, Honda 600 
31. David Ortega, La Habra, CA, Kawasaki 600 
32. Blake Lawson, Dixon, CA, Honda 600 
33. Kenny Kopecky, Rosamond, CA, Yamaha 600 
34. Chris Arbor, Salem, NH, Yamaha 600 
35. Bob Laszko, Fallbrook, CA, Honda 600 
36. Justin McReynolds, Brentwood, CA, Yamaha 600 
37. Anthony Manciu, The Dalles, OR, Yamaha 600 
38. Anthony Johnson, Layton, UT, Yamaha 600 
39. David McPherson, Orlando, FL, Yamaha 600 
40. Toby Trainer, Santa Barbara, CA, Yamaha 600 
41. Matthew Silva, Mystic, CT, Kawasaki 600 
42. Keith Hoogstad, Lizella, GA, Yamaha 600 
43. Robert Ludlam, Port St. Lucie, FL, Honda 600 
44. Clark Dodson, Salt Lake City, UT, Yamaha 600 
45. Scott Jensen, Phoenix, AZ, Yamaha 600 
46. Page Gathings, Haleiwai, HI, Honda 600 
47. Paola Mariano, Reseda, CA, Suzuki 600 
48. Jeff Williams, Harrowsmith, Ontario, Canada, Kawasaki 600 
49. Mike Krynock, South San Francisco, CA, Ducati 748 
50. Francis Martin, Rock Foreset, Quebec, Canada, Kawasaki 600 
51. Gabriel Henning, Apopka, FL, Yamaha 600
time of race: 17:02
margin of victory: 0.356 seconds
fastest lap: 1:24.125 by Brian Parriott on lap 4

APRILIA CUP CHALLENGE

1. Aaron Clark, New Zealand, , Aprilia 250
2. Geep Terranova, San Jose, CA, Aprilia 250 
3. Derek King, Folly Beach, SC, Aprilia 250 
4. Kent Kunitsugu, Los Angeles, CA, Aprilia 250 
5. Balz Renggli, San Diego, CA, Aprilia 250 
6. Daniel Fischer, Arlington Heights, FL, Aprilia 250 
7. Shannon Silva, New Orleans, LA, Aprilia 250 
8. Josh Bryan, Portland, OR, Aprilia 250 
9. Eric Stevenson, Jackson, TN, Aprilia 250 
10. Justin Desterhouse, Albuquerque, NM, Aprilia 250 
11. Michael Moser, Irvine, CA, Aprilia 250 
12. David McPherson, Orlando, FL, Aprilia 250 
13. S. Blake Conner, Hermosa Beach, CA, Aprilia 250 
14. Jeff Rockett, San Diego, CA, Aprilia 250 
15. Page Gathings, Haleiwai, HI, Aprilia 250 
16. Richard Fults, Superior, CO, Aprilia 250 
17. Chip Larkby, Norfolk, VA, Aprilia 250 
18. Andre Castanos, Torrance, CA, Aprilia 250 
19. Alex Florea, San Jose, CA, Aprilia 250 
20. Tom Sera, Whittier, CA, Aprilia 250
time of race: 33:26 (due to red flag restart after lap 7 of 10)
margin of victory: 0.438 seconds
fastest lap: 1:28.919 by Geep Terranova on lap 7


BUELL LIGHTNING SERIES

1. Shawn Higbee, Waterford, WI, Buell 1200 
2. Michael Ciccotto, Sebastian, FL, Buell 1200 
3. Jeffery Johnson, Minneapolis, MN, Buell 1200 
4. Richie Morris, Daytona Beach, FL, Buell 1200 
5. Jason Smith, Johnson City, TN, Buell 1200 
6. Brian Bodine, Uniontown, OH, Buell 1200 
7. Chad Healy, Woodstock, GA, Buell 1200 
8. Mark Reynolds, Woodstock, CT, Buell 1200 
9. Brian Frank, Oshkosh, WI, Buell 1200 
10. Chris Decelles, Londonberry, NH, Buell 1200 
11. Scott Korol, Kenneth City, FL, Buell 1200 
12. Clark Dodson, Salt Lake City, UT, Buell 1200 
13. Justin McReynolds, Brentwood, CA, Buell 1200
time of race: 13:08
margin of victory: 0.392 seconds
fastest lap: 1:26.695 by Michael Ciccotto on lap 3


© Championship Cup Series and American SportBike Racing Association LLC, all rights reserved.

American SportBike Racing Association LLC
Website: www.ccsracing.us - email: info@ccsracing.us
Mailing Address: PO Box 121278 - Fort Worth, TX 76121
Phone: 817-246-1127 - Fax: 817-246-2977