© Championship Cup Series and American SportBike Racing Association LLC, all rights reserved.


NASB Road America
Race Results May 8-10, 1998


EBC Brakes Sport Bike


9 laps, time: 21:29.312, speed: 100.519, margin of victory: 3.901 seconds
1. TODD HARRINGTON, ST CHARLES, IL, Kawasaki 600
2. GRANT LOPEZ, MOBILE, AL, Suzuki 750
3. MARK JUNGE, BARRINGTON, IL, Suzuki 600
4. JASON FARRELL, OSHKOSH, WI, Honda 600
5. BRIAN LIVENGOOD, BRUCETON MILLS, WV, Suzuki 600
6. MICHAEL GAHERTY, BLUE SPRINGS, MO, Honda 600
7. MICHAEL FITZPATRICK, COLUMBIA, MD, Kawasaki 600
8. KENNETH SNYDER, DOWNINGTON, PA, Suzuki 600
9. GREG KAHLE, AURORA, IL, Honda 600
10. JAMES MILROY JR, GLENDALE HEIGHTS, IL, Kawasaki 600
11. SCOTT ACKERMAN, OMAHA, NE, Suzuki 600
12. CLINT BROTZ, SHEBOYGAN, WI, Honda 600
13. DAVID MCGRATH, N. CHARLESTON, SC, Suzuki 600
14. BILLY GRAEF, SHEBOYGAN, WI, Buell 1200
15. MARK ZEHELCIN, PALATINE, IL, Suzuki 600
16. RICK SCHOPP, WHEATON, IL, Suzuki 600
17. EDWARD BARTOLI, DOYLESTON, OH, Suzuki 600
18. KRIS CLUBB, TAYLORSVILLE, NC, Kawasaki 600
19. DEREK SCHOEBERLE, JANESVILLE, WI, Honda 600
20. SHAWN CONRAD, SHEBOYGAN FALLS, WI, Suzuki 600
21. GREG BOLGES, WHEATON, IL, Honda 600
22. JIM DICKENSON, COURTLAND, ONT, CN, Suzuki 600
23. BOYD HEDSTROM, COON RAPIDS, MN, Honda 600
24. JAMES PRINCE, DAVENPORT, IA, Honda 600
25. LES WHITE, LOMBARD, IL, Ducati 748
26. J BOONE NANTZ JR, ROCHELLE, IL, Honda 600
27. LUKE BAUS, PLYMOUTH, WI, Honda 600
28. DAVID MCPHERSON, ORLANDO, FL, Kawasaki 600
29. GREGG AHRENS, W CHESTER, PA, Honda 600
30. JASON KUFFER, MUNDELEIN, IL, Suzuki 600
31. JIM BOUCHER, MCHENRY, IL, Kawasaki 600
32. BRIAN CONLEY, RIVERDALE, IL, Buell 1200
33. ROBERT SMITH, ENTERPRISE, AL, Buell 1200
34. ERIC SHOAPS, EAGAN, MN, Suzuki 600
35. MARK MCCORMICK, CASSELBERRY, FL, Kawasaki 600
36. MARC SHERWOOD, VIENNA, VA, Suzuki 600
37. JOSHUA HAYES, GULFPORT, MS, Suzuki 600
38. ERIC WOOD, MANSFIELD, MA, Kawasaki 600

HRC Grand Prix Series by Idemitsu


6 laps, time: 15:31.529, speed: 92.751, margin of victory: 1.68 seconds
1. TOBY JORGENSEN, STOCKTON, CA, Honda 125
2. CHRIS ULRICH, LAKE ELSINORE, CA, Honda 125
3. ROLANDO QUINTERO, LOS ANGELES, CA, Honda 125
4. LAVAUGHN MONTGOMERY, CHINO HILLS, CA, Honda 125
5. SEAN MCNEW, RIVERSIDE, OH, Honda 125
6. DAVID DOE, MILWAUKEE, WI, Honda 125
7. STEWART AITKEN-CADE, HUBER HEIGHTS, OH, Honda 125
8. PATRICK RYDER, JANESVILLE, WI, Honda 125
9. JOHN ULRICH, LAKE ELSINORE, CA, Honda 125
10. RYAN SMITH, AUSTIN, TX, Honda 125
11. TODD NORDBY, DES PLAINES, IL, Honda 125
12. RODNEY HELSENS, CLIFTON, NJ, Honda 125
13. DAVID DARABOSH, OSHKOSH, WI, Honda 125
14. LANCE YEAGER, CHAMBERSBURG, PA, Honda 125
15. JEFF YOUNG, ST CHARLES, IL, Honda 125
16. AARON STEIN, PEKIN, IL, Honda 125
17. DENNIS WOODS, SEWICKLEY, PA, Honda 125
18. DAVID AMLER, BARRINGTON HILLS, IL, Yamaha 125
19. MICHAEL PERRY, JUPITER, FL, Honda 125
20. COLIN GILBERT JR, BOCA RATON, FL, Honda 125

Sunoco GT Series - GTO


6 laps, time: 14:10.471, speed: 101.591, margin of victory: 3.455 seconds
1. MICHAEL FITZPATRICK, COLUMBIA, MD, Kawasaki 900
2. JOSHUA HAYES, GULFPORT, MS, Suzuki 750
3. SCOTT RUEHLE, ST. CLOUD, MN, Suzuki 750
4. EDWARD BARTOLI, DOYLESTON, OH, Suzuki 750
5. DAVID MCGRATH, NORTH CHARLESTON, SC, Suzuki 600
6. RICK SCHOPP, WHEATON, IL, Suzuki 600
7. ERIC WOOD, MANSFIELD, MA, Kawasaki 750
8. PAUL DUCATO, ELGIN, IL, Yamaha 1000
9. RYAN MEYER, ELKHART LAKE, WI, Suzuki 750
10. MICHAEL GAHERTY, BLUE SPRINGS, MO, Honda 600
11. BRIAN MEYER, KIEL, WI, Suzuki 750
12. KRIS AUGUST, PLYMOUTH, WI, Honda 1000
13. BOYD PRUNER, CHICAGO, IL, Yamaha 750

Sunoco GT Series - GTU


6 laps, time: 14:23.690, speed: 100.036, margin of victory: 3.018 seconds
1. MARK JUNGE, BARRINGTON, IL, Suzuki 600
2. ERIC WOOD, MANSFIELD, MA, Kawasaki 600
3. CLINT BROTZ, SHEBOYGAN, WI, Honda 600
4. JASON FARRELL, OSHKOSH, WI, Honda 600
5. RICK SCHOPP, WHEATON, IL, Suzuki 600
6. BRIAN LIVENGOOD, BRUCETON MILLS, WV, Suzuki 600
7. MICHAEL GAHERTY, BLUE SPRINGS, MO, Honda 600
8. MICHAEL FITZPATRICK, COLUMBIA, MD, Kawasaki 600
9. KENNETH SNYDER, DOWNINGTON, PA, Suzuki 600
10. KRIS CLUBB, TAYLORSVILLE, NC, Kawasaki 600
11. JAMIE LONG, COMBINED LOCKS, WI, Ducati 748
12. JAMES PRINCE, DAVENPORT, IA, Honda 600
13. JIM DICKENSON, COURTLAND, ONT, CN, Suzuki 600
14. ERIC SHOAPS, EAGAN, MN, Suzuki 600
15. TODD MASON, LISLE, IL, Honda 600
16. ALAN FEDDERSON, , IA, Suzuki 600
17. GREGG AHRENS, W CHESTER, PA, Honda 600
18. DAVID MCPHERSON, ORLANDO, FL, Kawasaki 600
19. J BOONE NANTZ JR, ROCHELLE, IL, Honda 600
20. MARK MCCORMICK, CASSELBERRY, FL, Kawasaki 600
21. BRYAN LEGAULT, APPLETON, WI, Honda 600
22. DAVID GROEHRING, LITTLE CHUTE, WI, Honda 600

Sunoco GT Series - GT Lights


6 laps, time: 15:50.214, speed: 90.927, margin of victory: 0.451 seconds
1. BILL WACHHOLDER, HAMEL, MN, Suzuki 400
2. SEAN MOWRY, ZIMMERMAN, MN, Yamaha 400
3. BRIAN SURTEES, FT WASHINGTON, MD, Yamaha 250
4. MARK MORROW, RALEIGH, NC, Yamaha 350
5. MARK REYNOLDS, WOODSTOCK, CT, Honda 700
6. JASON DAMICO, WAUKESHA, WI, Honda 650
7. SCOTT JONES, MAX MEADOWS, VA, Honda 250
8. RICH AUDET, BROOKLYN, CT, Honda 700
9. JUDD BOSIN, VAN DYNE, WI, Honda 700
10. JAMES BERG, MINNEAPOLIS, MN, Yamaha 400
11. GREG MOON, MILWAUKEE, WI, Honda 650
12. RON PERRY, MELBOURNE, FL, Yamaha 400

Harley-Davidson Twin Sports


6 laps, time: 15:48.139, speed: 12.868, margin of victory: 12.868 seconds
1. BILLY GRAEF, SHEBOYGAN, WI,
2. SHAWN CONRAD, SHEBOYGAN FALLS, WI,
3. JESS ROEDER, WORTHAM, TX,
4. RICHIE MORRIS, DAYTONA BEACH, FL,
5. MATTHEW JENSEN, SHEBOYGAN, WI,
6. MICHAEL FRIBERG, ELMHURST, IL,
7. BRIAN BODINE, UNIONTOWN, OH,
8. CHRIS DEMOPOULOS, DYER, IN,
9. RANDY TEXTER, NEW PROVIDENCE, PA,
10. SCOTT KOROL, KENNETH CITY, FL,
11. ROBERT SMITH, ENTERPRISE, AL,
12. MARK ZALKE, JOHNSBURG, IL,
13. THOMAS PFROMM, GERMANY, ,
14. TIMOTHY JOHNSON, MT MORRIS, MI,
15. DARREN CONRAD, , FL,
16. STEVE LUXEM, KIEL, WI,

Buell Lightning Series


6 laps, time: 15:04.665, speed: 95.505, margin of victory: 6.01 seconds
1. BILLY GRAEF, SHEBOYGAN, WI,
2. SHAWN HIGBEE, WATERFORD, WI,
3. SHAWN CONRAD, SHEBOYGAN FALLS, WI,
4. BRIAN CONLEY, RIVERDALE, IL,
5. RICHIE MORRIS, DAYTONA BEACH, FL,
6. BRIAN BODINE, UNIONTOWN, OH,
7. CHAD HEALY, WOODSTOCK, CT,
8. THOMAS PFROMM, GERMANY, ,
9. SCOTT KOROL, KENNETH CITY, FL,
10. ROBERT SMITH, ENTERPRISE, AL,
11. MARK REYNOLDS, WOODSTOCK, CT,
12. JAMES SWEGHEIMER, DEBARY, FL,
13. RANDY TEXTER, NEW PROVIDENCE, PA,
14. DARREN CONRAD, , FL,
15. MICHAEL MESSINGER, YORK, PA,
16. RYAN MEYER, ELKHART LAKE, WI,



© Championship Cup Series and American SportBike Racing Association LLC, all rights reserved.

American SportBike Racing Association LLC
Website: www.ccsracing.us - email: info@ccsracing.us
Mailing Address: PO Box 121278 - Fort Worth, TX 76121
Phone: 817-246-1127 - Fax: 817-246-2977